מהי ביודנסה BIODANZA

ביו = חיים, דנסה = תנועה, ריקוד (תרגום מספרדית)

ביודנסה היא שיטה פרי יצירתו של פרופ’ רולנדו טורו מצ’ילה, המזמינה למפגשי חוויה- “ויוונסיה”, עם העצמי, החברה והחיים בכוליותם.

הביודנסה מושתתת על מוסיקה, תנועה ומפגשים אנושיים. הויוונסיות מונחות ע”י -מאפשרים (Facilitators), בוגרי בתי”ס לביודנסה המוכרים ע”י המכון הביוצנטרי הבינ”ל-International Biocentric Foundation-IBF.

הביודנסה נוצרה במטרה לעודד התפתחות אישית באמצעות איחוד בין הרגש, המחשבה והביצוע. תרגול ביודנסה נעשה במפגשי ויוונסיה שבועיים באורך של כשעתיים ובסדנאות. החוויה היא לא-מילולית בעיקרה, מה שמאפשר תקשורת ישירה ואובייקטיבית ללא קשר לרקע האישי- מקצועי-תרבותי של המשתתפים.

המוסיקה מורכבת משירים וקטעים אינסטרומנטליים מתרבויות שונות בעולם שנחקרו, נבדקו ונבחרו כדי ליצור מרחב מתאים לכל ויוונסיה.

התנועה הינה ביטוי אישי (לא לומדים צעדים ולכן גם אין צורך בניסיון או כשרון בריקוד) להנחיות הניתנות ע”י המאפשר/ת. כל ויוונסיה מתוכננת מראש ע”י המאפשר/ת בהתאם למטרותיו, הנושא המועבר ולאופי הקבוצה והמפגש.

הביודנסה מלמדת אותנו להקשיב ולחיות מחדש את הטבע האנושי הראשוני שלנו, שביטויו נשחקו במרוצת השנים. ביודנסה היא הזמנה לחקור את החיים בפשטות ובאותנטית כדי לעורר את הפוטנציאל הטבעי שלנו. הביודנסה מאפשרת לנו לבטא את עוצמתנו הפנימית בהרמוניה עם אחרים, בהרמוניה עם החיים.

מה מפיקים מביודנסה?

 

התעוררות של חיוניות, הנאה ושמחת חיים.

 

פיתוח היכולת לאהוב ולהיות אהוב.

 

חוויית הרמוניה עם עצמי, האחר והחיים.

הביודנסה בשבילי היא כלי רב עוצמתי ויחד עם זאת עדין ביותר להתפתחות אישית דרך תנועה, מוסיקה מעוררת השראה מכל רחבי העולם, ומפגשים אותנטיים בתוך קבוצה בטוחה. אני מזמינה אותך לחוות באמצעות ריקוד ושיתוף, את התחושה המענגת של מציאת ``הבית הפנימי``, ומתוכו להתחבר, לחגוג יחד, להכיר ולשתף באופן מלא יותר, את המתנות האינסופיות של החיים.

רחלי טורץ

פרופ' רולנדו טורו

רולנדו טורו ארנדה נולד בעיר קונספסיון ,צ’ילה, ב- 19 באפריל 1924. הוא למד הוראה ללימודים יסודיים וסיים לימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה של צ’ילה. רולנדו טורו היה אנתרופולוג, משורר וצייר. הוא כתב ספרי שירה ופסיכותרפיה, הציג בתערוכות ציור בברזיל, איטליה ובצרפת. מעבר לכל זאת רולנדו טורו היה מורה בנשמתו. הוא לימד פסיכולוגיה של האומנות וההבעה במכללה לאסטטיקה באוניברסיטה הקתולית של צ’ילה. כמרצה במרכז ללימודי אנתרופולוגיה רפואית בפקולטה לרפואה באוניברסיטה של צ’ילה, ביצע טורו מחקרים על התרחבות התודעה.

לאחר מלחמת העולם השנייה התאכזב טורו מהתרבות המערבית וחשש מהכיוונים שאליהם הולך המין האנושי. הוא חיפש דרך אחרת ליצור תקשורת חיבתית אנושית בין בני האדם. הוא בחר במוסיקה ותנועה, אמצעי תקשורת אוניברסאליים מאז ומעולם, ויצר שיטה של אינטראקציה חברתית המולידה הקשבה, חיבור, הבנה ואהבה בין אנשים: הביודנסה Biodanza.

רולנדו טורו גר בבואנוס איירס במשך ארבע שנים, בברזיל במשך שתים עשרה שנה ובאיטליה שמונה שנים. ב 1998 חזר לצ’ילה. הוא ייסד המכון הביוצנטרי הבינלאומי, International Biocentric Foundation. טורו קיבל תואר פרופסור כבוד מהאוניברסיטה הפתוחה האינטר-אמריקאית של בואנוס איירס, ארגנטינה. בשנת 2001, היה פרופ’ טורו מועמד לפרס נובל לשלום, על עבודתו בתחום הביודנסה ובחינוך ביוצנטרי.

רולנדו טורו ארנדה נפטר ב 16 בפברואר 2010.

The process of human evolution requires a vision that transcends individualist, ideologies and beliefs.

R. Toro

“תהליך האבולוציה האנושית מחייב חזון שמתעלה מעבר לאינדיווידואליות, לאידיאולוגיות ואמונות.” – ר. טורו

ביודנסה בעולם ובישראל

תחילת דרכה של הביודנסה הייתה בספרד בשנות ה-60. היא התפשטה מאז ל-54 מדינות בעולם וביניהן ארגנטינה, בלגיה, ברזיל, צרפת, גרמניה, הודו, איטליה, הולנד, אנגליה, אורוגואי, ונצואלה, אוסטרליה, יפן, דרום אפריקה, ארה”ב ורוסיה.

הביודנסה היא שפה שלא מצריכה הרבה מילים. ביודנסרים מעידים שבכל מקום בעולם בו רוקדים ביודנסה זה נראה אותו הדבר, מעביר תחושה של “הגעתי הביתה” וההנחיות מובנות בכל שפה. כזו היא שפת הלב… כשהמוסיקה מתנגנת הגוף מביע רגשות אנושיים, שהן חובקות כל אדם ועולם.

הביודנסה הגיעה לישראל מצ’ילה ע”י פרנסין טמפל, סימה רספקה וסילבי טמפל לפני כ-9 שנים. מאז הוקמו בארץ עשרות קבוצות ביודנסה ע”י מאפשרים שלמדו בבתי”ס מוכרים בארץ ובעולם. בהדרגה מורגשת בישראל קהילה מחבקת של ביודנסרים שנפגשים באירועי ויוונסיה, בסדנאות מיוחדות ובפסטיבלים שנתיים.

לחצו כאן לרשימת קבוצות הביודנסה הפתוחות ברחבי הארץ

בית-הספר לביודנסה בצפון מצטרף לרשימה מכובדת של עשרות בתי”ס מוכרים לביודנסה ברחבי העולם.